• Klíma školy je významným motivačným faktorom, ktorá ovplyvňuje výchovnú a vzdelávaciu činnosť učiteľov, majstrov odbornej výchovy a ostatných zamestnancov a veľmi intenzívne pôsobí aj na správanie žiakov. Jedným z mnohých prejavov klímy v škole je kultúra školy.

Kultúra školy je odrazom charakteristických hodnôt, ktoré sú základným princípom našej každodennej výchovno-vzdelávacej práce.

Hodnoty Hotelovej akadémie v L. Mikuláši platia pre všetkých našich zamestnancov. Máme ich sformulované nasledovne:

• Akceptácia  (otvorenosť, ochota prijať  a prevziať zodpovednosť za svoje správanie a konanie)
        • Asertívnosť  ( prejavovanie otvorených stanovísk nenásilným spôsobom)
        • Činorodosť ( aktivita  v iniciatíve, pracovitosti )
        • Disciplína ( dodržiavanie dohodnutých pravidiel)
        • Empatia  ( prístup pedagóga k žiakovi – vcítiť sa do pocitov, postojov žiakov)
        • Jedinečnosť (každý človek je jedinečný a môže byť v niečom lepší ako druhý)
        • Kooperácia ( spolupráca pedagógov, žiakov vedie k dosiahnutiu cieľov)
        • Nadšenie  ( pracovné oduševnenie, sústredený záujem o prospešnú činnosť)
        • Sloboda
        • Úcta ( len ten kto si váži iných  môže si vážiť seba samého)